...

1ο Δημ. Γαλατσίου

dimosieymataΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ ΤΕΤΑΡΤΗΣ  ΤΑΞΗΣ ΓΡΑΦΟΥΝ !

Οι μαθητές της Δ΄τάξης στο μάθημα της φιλαναγνωσίας είχαν   χωριστεί σε ομάδες. Διάβασαν ιστορίες, αρχικά κάποιους μύθους του Αισώπου που τους πρότεινε η κυρία Σοφία και στη συνέχεια κάποιες παρόμοιες ιστορίες που τις πρότειναν οι ίδιοι και τους είχαν κάνει εντύπωση. Αφού τις διάβασαν στις ομάδες τους τις παρουσίασαν στην τάξη και τις συζήτησαν όλοι μαζί. Στη συνέχεια σε  κάθε ομάδα δόθηκε ένα λευκό χαρτί όπου και κάθε μέλος της ομάδας κατέγραφε μια πρόταση, έκφραση ή ακόμα και λέξη που του είχε κάνει εντύπωση από τις ιστορίες χωρίς όμως οι άλλοι της ομάδας του να βλέπουν τι γράφει.Πολλές από αυτές τις προτάσεις ήταν και συνδυασμός από περισσότερες από μια ιστορίες. Όταν τελείωνε τύλιγε το χαρτί για να μη φαίνεται τι είχε γράψει και το έδινε στο διπλανό του να κάνει το ίδιο. Όταν όλοι έγραψαν ότι τους είχε κάνει εντύπωση ανοιξαν το χαρτι και το διάβασαν. Με αυτές τις προτάσεις προσπάθησαν να φτιάξουν καινούριες ιστορίες τις οποίες και εικονογράφησαν. Με τη βοήθεια του Κου Δημήτρη που ήταν ο καθηγητής τους στο μαθημα των ηλεκτρονικών υπολογιστών τις έγραψαν και τις αποθήκευσαν στον ηλεκτρονικό υπολογιστή μαζί με τις εικόνες που είχαν φτιάξει.

link02 Αν θέλετε να τις δείτε πατήστε ΕΔΩ.

1o Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Γαλατσίου
Λ. Γαλατσίου, Πόλη Γαλάτσι