Καλώς ήρθατε στον επίσημο δικτυακό τόπο του 1ου Δημοτικού Σχολείου Γαλατσίου

ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το 1ο Δημοτικό Σχολείο Γαλατσίου βρίσκεται στη γωνία των οδών  Λ. Γαλατσίου και Καραολή και Δημητρίου στο Γαλάτσι.

Λειτούργησε αρχικά σαν μονοθέσιο Δημοτικό σχολείο από τη δεκαετία του 1910 και στεγάστηκε στα σπίτια κατοίκων του τότε οικισμού και στη συνέχεια σε δυο δωμάτια στην αυλή του Ιερού ναού της Αγίας Γλυκερίας. Από το 1920 μέχρι και το 1935 το σχολείο αυτό αναφέρεται ως 1ο Δημοτικό Σχολείο Γαλατσίου. Το 1935 το σχολείο αυτό φαίνεται να εντάχθηκε για πρώτη φορά στην εκπαιδευτική περιφέρεια της Αθήνας με την επωνυμία 33ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών και στεγάστηκε σ?  ένα διώροφο σπίτι στην οδό Αργοστολίου. Από τότε  λειτουργούσε ως εξαθέσιο δημοτικό σχολείο.

Το 1954 το Γαλάτσι από εκτός Σχεδίου Οικισμός του Δήμου Αθηναίων έγινε Κοινότητα.  Το 1958-1959 στο 33ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών γράφτηκαν 607 μαθητές οπότε η ίδρυση ενός καινούριου σχολείου στην Κοινότητα έγινε απαραίτητη οπότε και ιδρύθηκε το 108ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών. Το 1962 το Κοινοτικό Συμβούλιο,  με την απόφαση 286/01-08-1962, αποφάσισε την μετονομασία των σχολείων του μεν  33ου Δημοτικού σχολείου Αθηνών σε 1ο Δημοτικό Σχολείο Γαλατσίου  και του 108ου σε 2ο Δημοτικό Σχολείο Γαλατσίου. Τα εγκαίνια του σημερινού Διδακτηρίου στο χώρο που βρίσκεται σήμερα έγιναν στις 18 Μαρτίου 1970  και το Γαλάτσι απέκτησε το πρώτο του Δημοτικό Σχολείο το οποίο κατασκευάστηκε σύμφωνα με τα τότε ισχύοντα πρότυπα για τα Δημοτικά Σχολεία.

Πηγή: Έρευνα του Κου Χατζούδη Νέστορα «Το Γαλάτσι και οι Γαλατσιώτες στο διάβα του 20ου  Αιώνα.

Στα χρόνια που ακολούθησαν στο ίδιο οικόπεδο ανεγέρθηκαν κτίρια στα οποία στεγάστηκαν  τα 1ο , 6ο 12ο και 14ο Δημοτικά σχολεία καθώς και το 1ο και 6ο Νηπιαγωγεία Γαλατσίου. Το 1996 ανεγέρθηκε η καινούρια πτέρυγα  στη θέση των νηπιαγωγείων η οποία εξυπηρετούσε τα 6ο και 14ο Δημοτικά Σχολεία ενώ τα νηπιαγωγεία μεταφέρθηκαν σε γειτονικά κτίρια.

Το Σεπτέμβρη του 2010, τα Δημοτικά Σχολεία 1ο και 6ο καθώς και τα 12ο και 14ο συγχωνεύονται και λειτουργούν με τη σημερινή τους μορφή ως Δωδεκαθέσια διευρυμένου ωραρίου (ΕΑΕΠ). Τα 1ο και 6ο Δημοτικά σχολεία με την επωνυμία 1ο Δημοτικό Σχολείο Γαλατσίου και τα 12ο  και 14ο με την επωνυμία 12ο Δημοτικό Σχολείο Γαλατσίου.

Πηγές: Τα Αρχεία του Σχολείου.